GREY WETHER


Weather is terrible. I try to always find some advantages in everything, but what's good in classic, fall weather. It's dark at 4pm, there's no sun during the day and it's so, so cold. I wanted to make a last, pretty session in fall scenery, but when I went with my photographer to our destination in beautiful gardens and we tried to do some photos it was completely too dark. So I decided to take some photos in concrete, always light scenery.


Sweater is the best thing to wear during the days like this. But to look still chic and fashionable it's good to wear a skirt. I wore black, simple one with gold belt. Dark shoes are really comfortable, that's why I chose them.

Jewelry was simply delicate. Two small bracelets, one gold and one silver ( My new beauties from Berlin shopping ) and silver necklace with never ending symbol. So small , but also beautiful. Small is the prettiest. Lose hair are the best option for me when I spend long ours in school. I just put a light make-up, a little bit of pink Chanel lip gloss and that's it. I'm ready to survive such terrible weather.

Fot. Julia Nadolna outfit of the day:
Skirt and belt: Stradivarius
Sweather: H&M
Necklace: Yes

10 comments:

 1. cudownie! Bardzo mi się podoba.

  ReplyDelete
 2. You have the most gorgeous fashion style! <3
  June
  The Journeys of My Beating Heart

  ReplyDelete
 3. Fajne zdjęcia :) Ja też bardzo lubię ubrać spódnicę a taką pogodę :D
  Obserwuję :*
  http://elwira-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Naprawdę świetne zdjęcia. Nie mogę się na nie napatrzeć! A dodatkowo strasznie zazdroszczę ci twojej nieskazitelnej cery i cudownej figury... ughhh zazdrość to okropna sprawa, zżera nas od środka.

  http://liveeyourstyle.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. Aż nie mogę się na patrzeć śliczne zdjęcia ;). Widać, że wkładasz w tego bloga sporo pracy i wszystko jest takie profesjonalne.

  juully-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Aż nie mogę się na patrzeć śliczne zdjęcia ;). Widać, że wkładasz w tego bloga sporo pracy i wszystko jest takie profesjonalne.

  juully-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Aż nie mogę się na patrzeć śliczne zdjęcia ;). Widać, że wkładasz w tego bloga sporo pracy i wszystko jest takie profesjonalne.

  juully-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. Aż nie mogę się na patrzeć śliczne zdjęcia ;). Widać, że wkładasz w tego bloga sporo pracy i wszystko jest takie profesjonalne.

  juully-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Hmm gruby sweterek do takiej spódnicy? No niezłe połączenie, w sumie widziałam je wcześniej, ale jakoś nie byłam przekonana, ale po tym co widze na Twoich zdjęciach chyba spróbuję :D Szczególnie, ze zamówiłam sobie stąd; www.diversesystem.com/kolekcja-damska/swetry.html#1 (tak jakbyś również chciała) po promocji kilka sweterków i muszę je tak zestawić:D

  ReplyDelete

Thank you for every comment you add. It's the biggest motivation for me !